Personal tools
You are here: Home Archive School 2016 Scientific program

Scientific program

— filed under:

Scientific program of the School 2016

Lectures Topics

Standard Model and beyond

  1. Igor Ivanov (IST, University of Lisbon, Portugal), "Electroweak theory" - 2 lectures, task
  2. Juan Pedro Ochoa-Ricoux (Pontificia Universidad Catolica de Chile, Chile), "Neutrino physics" - lecture 1 , lecture 2 , task
  3. Usha Mallik (The University of Iowa, USA), "Higgs boson physics at the LHC and search for new physics" - 1 lecture, task
  4. Andrea Romanino (SISSA, Italy) ", “The 750 GeV excess and the LHC challenge” - 1 lecture , task ( solution )
  5. Alexander Belyaev (University of Southampton, UK), "bSM theory" - 1 lecture, task
  6. Andrew Ivanov (Kansas State University, USA), "Searching for bSM physics: signatures and methods" - 1 lecture, task at slides 82-83

Astrophysics, cosmology, and astroparticle physics

  1. Alexander Vikman (Institute of Physics of the Czech Academy of Sciences, Czech Republic),"Modern cosmology" - lecture 1 , lecture 2 , task at slides 10 and 23 of lecture 1, slide 5 of lecture 2

  2. Denis Martynov (LIGO, USA), "Gravitational waves" - lecture 1 , lecture 2 , task
  3. Carlos Herdeiro (Aveiro University, Portugal), "Physics of black holes" - lecture 1 , lecture 2 , task
  4. Budnev Nikolay (ISU, Russia), "Ultra-high energy neutrinos" - lecture 1, lecture 2
  5. Angelo Antonelli (INAF OAR, Roma, Italy), "Gamma astronomy" - lecture 1, lecture 2

Methodology of HEP Experiments

  1. Mikhail Demichev (JINR, Russia), "Simulation of the experiment (GEANT4)" - 1 lecture, 1 class , task at slides 17-19 of the lecture
  2. Dmitry Naumov (JINR, Russia), "Statistical methods for physicists" - lecture 1, lecture 2, task at slide 45 lecture 1, slide 39 lecture 2
  3. Alexander Belyaev (University of Southampton, UK), "Computer tools for cross sections and astroparticle observables" - 1 lecture and 1 class , task

Popular science

  1. Chugunov Anton (IBCh of RAS, Moscow, Russia), "Introduction to the modern biology" - lecture 1 , lecture 2
  2. Kleptsyn Victor (CNRS, Universite de Rennes 1, Rennes, France) "Modern mathematics" - lecture 1 , lecture 2
  3. Pavel Nikiforov, Evgeniia Skaredneva (Irkutsk Planetarium, Russia), Telescope stargazing evenings.

Students' talks

  1. Vereschagin Stepan (researcher, JINR, Dubna, Russia) "The Time-Projection Chamber (TPC) for MPD/NICA experiment"
  2. Dvornicky Rastislav (researcher, JINR, Dubna, Russia) "Neutrino mass and forbidden beta decay"
  3. Jilberto Antonio Zamora Saa (researcher, JINR, Dubna, Russia) "CP violation on rare meson decays"
  4. Gergely Máthé (student, Eotvos University, Budapest, Hungary) "Statistical physics of gravitational systems"
  5. Ákos Szölgyén (student, Eotvos University, Budapest, Hungary) "Target-based optimization of advanced gravitational-wave detector network operations"
  6. Nazarova Natalia (student, NRNU MEPhI, Moscow, Russia) "Primordial black holes as solution of problems dark matter and reionization of the Universe"
  7. Kostunin Dmitry (researcher, KIT, Karlsruhe, Germany) "Radio detection of cosmic-ray air-showers"
  8. Bondarenko Anastasiya (PhD student, ISDCT SB RAS, Irkutsk, Russia) "Third order wave equation in Duffin-Kemmer-Petiau theory. Massive case"
  9. Fedorov Oleg (PhD student, ISU, Irkutsk, Russia) "Upgrade of Tunka-Rex array"
  10. Pakhorukov Aleksandr (PhD student, ISU, Irkutsk, Russia) "Wide-angle atmospheric Cherenkov array TAIGA-HiSCORE for gamma-ray and cosmic ray astrophysics"
  11. Sorokovikov Maksim (student, ISU, Irkutsk, Russia) "Charm mesons production in quark-gluon string model and the estimation of their contribution to the atmospheric neutrino flux"
  12. Timofeeva Olga (student, ISU, Irkutsk, Russia) "The analysis of the ionospheric conditions before and during the powerful earthquake in Japan on March 11, 2011 from GPS satellite system data"
  13. Golikova Yulia (NRNU MEPhI, Moscow, Russia) "Local heating of the matter in the early Universe"
  14. Chernykh Dariya (student, ISU, Irkutsk, Russia) "Study of polarisation and relaxation of electret charge in materials with non-uniform structure"
  15. Petropavlova Mariya (student, ISU, Irkutsk, Russia) "Study of the properties of an electric charge trajectory in the magnetic monopole field"
  16. Makarov Aleksey (student, ISU, Irkutsk, Russia) "Muon energy reconstruction in Baikal-GVD experiment"
  17. Panteleeva Yulia (student, ISU, Irkutsk, Russia) "The charm and bottom pentaquark"
  18. Tokareva Viktoriya (engineer, JINR, Dubna, Russia) "Parallel implementations of image reconstruction algorithm for X-ray microtomography"

Poster session

  1. Lenivenko Vasilisa (engineer, JINR, Dubna, Russia) "Stadies of Barionic Matter at the Noclotron (BM@N experiment)" 

  2. Kalitkina Anastasiya   (student, ISU, Irkutsk, Russia) "Dynamics of earth's magnetic-poles and geomagnetic field secular variation from the Irkutsk Magnetic observatory data"

  3. Marshalkina Tatiana   (student, ISU, Irkutsk, Russia) "Development of the method for search of radionoise sources at Tunka-Rex detector"

  4.  Voronin Dmitry  (student, ISU, Irkutsk, Russia) "Neutrino propagator in matter"

  5. Kichiy Nikolay   (student, ISU, Irkutsk, Russia) "The quantum circuits and methods for their construction"

  6. Grigoricheva Emma   (student, ISU, Irkutsk, Russia) "Bell's inequality"
  7. Kopylova Kseniya    (student, ISU, Irkutsk, Russia) "Research of geometric characteristics of large-scale coronal waves in the approximation shock and linear waves"



    Document Actions
    Baikal nature

    nature_006

    « May 2019 »
    May
    MoTuWeThFrSaSu
    12345
    6789101112
    13141516171819
    20212223242526
    2728293031
    visitor map
    null